7 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze zasłon
Odpowiedni dobór tkanin ma ogromne znaczenie w holistycznym postrzeganiu wnętrza. Dlatego niezwykle ważne jest ostrożne dobieranie zasłon. Warto pamiętać że zasłony mogą służyć więcej niż jednemu celowi. Zastosowana tkanina, karnisz czy sposób upięcia, wpływa nie tylko na wygląd wnętrza ale i samopoczucie domowników. Biorąc pod uwagę, że każdy ma inne upodobania, nie chcemy ograniczać Cię w doborze tkanin, faktur, kolorów i sposobu drapowania. Omówmy za to 7 rzeczy których należy zadecydowanie unikać przy wyborze zasłon do salonu, sypialni i każdego innego wnętrza.
Niewłaściwa długość zasłon
Jaka powinna być długość zasłon? Jak dobrać odpowiednia długość zasłon? O tym, jak długie powinny być zasłony, decyduje tak naprawdę moda, preferencje osób mieszkających i czynniki zewnętrzne takie jak posiadanie zwierząt. Jednakże wybór niewłaściwej długości zasłony może poważnie zepsuć twoją przestrzeń. Zasłony powinny być proporcjonalne do wielkości okna. Jeśli są za małe będą wyglądać nie na miejscu. Jeśli będą za długie przytłoczą i zdominują całe wnętrze. Skąd więc wiadomo, że dobrano odpowiednią długość zasłon? Cóż, zacznijmy od podstaw. Pierwszym krokiem jest zawieszenie karnisza w odpowiedni sposób.
Istnieje jedna podstawowa zasada: zasłony i firany wieszamy jak najwyżej się da zatem karnisz nie powinien być zamontowany tuż nad ramą okna ale blisko sufitu. Zabieg taki sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe, a przestrzeń większa. Wyeliminowana zostanie również pusta przestrzeń nad karniszem. Mimo tego że zaleca się wieszać zasłony raczej do wysokości 1cm nad podłogą to istnieją jeszcze inne opcje.
- Zasłony sięgające powyżej linii parapetu. To idealne rozwiązanie w przypadku okien we wnęce. Podobnie w kuchni czy w pokoju dziecięcym zasłony sięgające parapetu są po prostu praktyczniejszym rozwiązaniem. Jak dobrać długość zasłon kiedy decydujemy się na zasłony do parapetu? Zasłony do parapetu powinny kończyć się do 2 cm nad parapetem.
- Zasłony sięgające poniżej linii parapetu. Kiedy decydujemy się na zasłony dłuższe niż linia parapetu ich długość powinna wymościć 10-15 centymetrów pod parapetem
- Zasłony do podłogi - długość zasłony powinna wynosić 1 centymetr nad podłogą.
- Zasłony leżące na podłodze – modne ale mało praktyczne. Zasłony na podłodze stale gromadzą kurz i są świetną zabawką nie tylko dla dzieci ale i zwierzaków.
Nieprawidłowa szerokość zasłon
Bardzo dużym błędem jest wieszanie zasłon na oknie, a nie poza krawędzią otworu okiennego. Ważne jest, aby wybrać zasłony pasujące do okna. Jeśli będą za duże, nie będą wyglądać ładnie, a jeśli będą za małe, będą bezużyteczne i nie będziesz w stanie z nich skorzystać. Upewnij się więc, że wybierasz odpowiedni rozmiar zasłony do swoich okien. Aby zasłona układała się w piękne fałdy i wyglądała jak z katalogu potrzebujemy kilku informacji. Potrzebne będą długość karnisza lub szyny, rodzaj upięcia zasłony oraz współczynnik montażu. Współczynnik montażu to stosunek całkowitej szerokości zasłony do długości karnisza. Aktualnie projektanci wnętrz na całym świecie rekomendują współczynnik 2,5. Oznacza to, że jeżeli szerokość wykonanej zasłony wynosi 200cm, to po zawieszeniu zmniejszy się do 80 cm. Oczywiście zasady są po to by je łamać i tak jest w przypadku wnętrz skandynawskich gdzie okna dekoruje się często prawie prostym płótnem bez fałdów.
Tkanina złej jakości
Do szycia zasłon nie zaleca się używania tanich tkanin niskiej jakości. Takie materiały mogą początkowo mieć atrakcyjny wygląd, ale szybko się zużywają, blakną i są trudne w pielęgnacji, ponieważ po praniu rozciągają się lub kurczą oraz często zmieniają kolor. Przy ograniczonym budżecie zaleca się uszyć zasłony w nowoczesnym stylu przy mniejszym zużyciu materiału ale wyższej jakości.
Niedopasowanie kolorystyczne
Kolor zasłon jest zarówno częścią wystroju wnętrza, jak i demonstracją Twojego gustu. To pierwsze kryterium wyboru tekstyliów na okna. Dlatego kolor musi współistnieć w harmonii z resztą elementów wystroju. Niedopasowanie kolorystyczne może bardzo silnie naruszyć holistyczne postrzeganie całego wnętrza. Zmiana koloru czy nawet tylko odcienia zasłon może całkowicie zmienić atmosferę w pomieszczeniu. Istnieją dwa główne podejścia do wyboru koloru zasłon . Pierwszym podejściem jest wybór koloru w tej samej kolorystyce, co główna paleta wnętrz. Ale połączenie koloru zasłon i koloru ściany nie powinno być w stu procentach identyczne! Tkanina powinna być widocznie jaśniejsza lub nieco ciemniejsza. Drugie podejście do wyboru koloru zasłon to kontrast. Takie podejście pozwala stworzyć stylową, odważną i bardzo wyrazistą kombinację. Najprostszy sposób to praca z czystymi kolorami: białym i czarnym , niebieskim i czerwonym , żółtym i zielonym . Ale efekt końcowy może być agresywny, dlatego należy wziąć pod uwagę styl wnętrza.
Wizualny chaos i zbyt duża liczba detali
Nie zapominaj, że zasłony są częścią wnętrza, a nie samodzielnym elementem. Szybko zmęczysz się wizualnym hałasem i pretensjonalnością jeżeli twoja aranżacja jest naszpikowana detalami. W przypadku małych pomieszczeń optymalne są proste zasłony, bez mnóstwa detali. Kiedy przycho-dzisz do salonu projektowania aranżacji okiennych, nie daj się skusić. Nie należy kupować wszystkich pięknych uchwytów, frędzli, pędzli i innych elementów dekoracyjnych, jeśli począt-kowo tego nie było w planach. Projekt aranżacji powinien być bardzo zwięzły.
Nieprawidłowy dobór elementów systemów dwuwarstwowych
Przez zły dobór zasłon do firan do wnętrza może wkraść się brak równowagi tekstur zaburzając harmonijną percepcję. Domyślnie zasłony powinny być nieco cięższe niż firany. Dlatego wybierz tkaninę w tym samym czasie i upewnij się, że nie ma rozbieżności. Jeśli Twoim wyborem jest lekka wersja projektu aranżacji okna i zdecydowałeś się uszlachetnić je tylko zasłonami lub lekką przezroczystą tkaniną, nie musisz się martwić o zgodność tych 2 elementów.
- W przypadku zasłon i firan nie należy wybierać tkanin o podobnej gęstości. Najczęściej do szycia grubych zasłon używa się aksamitu, żakardu, lnu, satyny, zaś do lekkich firan - organzy, woalu, siatki.
- Nie można łączyć tkanin o zimnych i ciepłych odcieniach.
Zasłony niedopasowane do stylu wnętrza
Przy wyborze rodzaju tkaniny należy wziąć pod uwagę jej kolorystykę, design, architekturę pomieszczenia oraz stylistykę wnętrza. Kolor aranżacji dobierany jest nie tylko w zależności od koloru ścian czy tapet, ale także od stylu wnętrza:
- Klasyczny. Ściany są zwykle gładkie, pasiaste lub z delikatnym wzorem. Preferowane aranżacje okienne to rolety rzymskie, francuskie, długie zasłony najczęściej w naturalnych kolorach. Zasłony ozdobione są krawatami, frędzlami i lambrekinami.
- Art Deco.Tu stawia się na jasne, kontrastowe kombinacje. Do tego stylu nadają się wielowarstwowe zasłony, ozdobione fantazyjnymi wiązaniami, bocznymi i środkowymi trenami, kokardkami, frędzlami. Wspomniane warstwy są często wykonywane w kontrastujących kolorach.
- Nowoczesny. Do tego stylu nadają się austriackie lub francuskie zasłony z miękkimi fałdami i frędzlami.
- Rustykalny. Odpowiednie dla niego są naturalne tkaniny - trawiasta zieleń, złota pszenica i brąz. Style są proste, zwięzłe, z minimalnym wystrojem. Te same takie produkty mogą być używane w stylu wiejskim.
- High-tech. Do pomieszczeń w tym stylu wybierane są zwykle modele z mechanizmem podnoszącym - rolety z otwartym wałem lub ukryte w kasecie. Kolory są surowe - biały, czarny, szary mat lub z efektem metalicznym. Te same produkty chroniące przed światłem można stosować w stylu minimalistycznym
- Prowansja. W tych pokojach o delikatnym romantycznym wnętrzu organicznie wyglądają zasłony w kolorze białym i jego odcieniach, beżu, jasnozielonej, brzoskwiniowej, gładkiej lub z delikatnym drobnym wzorem. Motyw nadruku jest w większości kwiatowy.
Podsumowanie
Dobór odpowiedniego materiału i ilości tkaniny potrzebnej na konkretny otwór okienny nie jest takie proste. Wiem, że to pole minowe, ale bądź cierpliwy, nie spiesz się i zastanów, czego chcesz od swoich zasłon. Pamiętaj - nie ma czegoś takiego jak idealna zasłona, więc nie daj się złapać, próbując ją znaleźć!